جزئیات خبر


بررسی بازار جهانی نفت ( 1 ژوئن 2015)

بررسی بازار جهانی نفت ( 1 ژوئن 2015)
1394/3/12

پیش‌بینی عدم تغییر سقف تولید اوپک، تداوم مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی و تقویت ارزش دلار آمریکا سبب کاهش بهای نفت در معاملات روز گذشته شد. دست‌اندرکاران بازار نفت منتظر نشست اعضای اوپک در روز جمعه پنجم ژوئن در وین می‌باشند که نتایج آن می‌تواند سمت و سویی جدید و تغییرات قیمتی را برای معاملات هفته آینده به دنبال داشته باشد. اما بیشتر کارشناسان معتقدند که اعضای این سازمان تغییری در سیاست خود نداده و همچنان بر تولید ۳۰ میلیون بشکه در روز پافشاری نمایند. روز گذشته وزیر نفت عربستان وارد وین شد و اظهار داشت که تقاضا رو به افزایش بوده و رشد عرضه نیز کند شده است. النعیمی معتقد است که تقاضا در نیمه دوم سال بهتر از شرایط کنونی خواهد بود. با اینحال وی از پاسخ به پرسش در این زمینه که عربستان چه طیفی از قیمت را ترجیح می‌دهد خودداری کرده و گفت که نمی‌داند که آیا اوپک موافق یا مخالف حفظ سهمیه کنونی تولید می‌باشد. تحلیل‌گران می‌گویند که وزیر نفت عربستان با اینکه مازاد عرضه را تأیید می‌کند اما نیمه دوم سال را دارای شرایط بهتری برای توازن بخشیدن به بازار می‌داند. مدیر امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت ایران نیز اظهار داشت که در اجلاس روز جمعه کاهش تولید کشورهایی که در این مدت به دلیل تحریم ایران افزایش داشته‌اند، مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. با این وجود برآورد کارشناسان بلومبرگ و رویترز از تولید نفت این سازمان در ماه مه به ترتیب 58/31 و 22/31 میلیون بشکه در روز می‌باشد. همانطور که اشاره شد اکثر تحلیل‌گران انتظاری از عدم تغییر استراتژی اوپک نداشته و حتی افزایش تولید شیل‌اویل را نیز پیش‌بینی می‌نمایند. زیرا ایران و عراق تصمیم به بالا بردن حجم صادرات خود داشته و آمریکا نیز تولید خود را پس از افزایش قیمت اخیر بیشتر نموده است. حتی بانک گلدمن‌ساکس نیز تخمین زده که در سه ماهه چهارم سال جاری علیرغم کاهش تعداد دکلهای حفاری فعال نفتی، تولید نفت آمریکا ۱۵۵ هزار بشکه در روز نسبت به دوره مشابه سال قبل بیشتر خواهد بود. اما تنها عاملی که می‌تواند مانع از کاهش بیشتر قیمت شود، تقاضای فزاینده پالایشگاهها و بیشتر شدن عملیات پالایشی است. ضعف قیمتها در کوتاه‌مدت با افزایش تقاضای نهایی و ضریب بهره‌برداری پالایشی بالاتر تا حدودی جبران می‌گردد.

به علاوه، در روز گذشته داده‌های آماری نشان می‌داد که هزینه‌های پرداختی در بخش ساختمان ایالات متحده رشد بیش از انتظاری داشته که این عامل در کنار نگرانی برای وضعیت پرداخت بدهی‌های یونان به صندوق بین‌المللی پول به افزایش 5/0 درصدی ارزش دلار آمریکا در مقابل سایر اسعار سبد ارزی این کشور انجامید. این شرایط سبب شدند تا بهای نفت‌خام آمریکا در بازار نایمکس نیویورک برای تحویل در ماه ژوئیه طی دادوستد روز اول ژوئن ۱۰ سنت (0/2 درصد) کاهش یافته و در سطح 20/60 دلار در هر بشکه به تثبیت برسد. اما شبهات در خصوص عدم تغییر سقف تولید اوپک در اجلاس روز پنجم ژوئن بر قیمت برنت فشار بیشتری وارد آورد به طوریکه قیمت آن در بازار ICE لندن برای تحویل در ماه ژوئیه ۶۸ سنت (۱ درصد) تقلیل یافته و به هر بشکه 88/64 دلار رسید. البته دریافت آمارهای غیرهمسو از جانب چین نیز در کاهش قیمت مذکور بی‌تأثیر نبود زیرا گزارش‌ها نشان می‌دهد با اینکه بخش صنعت این کشور رشد آرامی را تجربه نموده اما فعالیت بخش خصوصی با کاهش روبرو شده است.

بارگیری نفت‌خامهای برنت، فورتیس، اوزبرگ و اکوفیسک در ماه ژوئیه به طور متوسط ۸۷۱ هزار بشکه در روز خواهد بود که نسبت به ۸۸۰ هزار بشکه در روز ماه ژوئن کاهش نشان می‌دهد و این امر علیرغم افزایش تعداد بارگیریهای آنها است. همچنین بارگیری از نفت‌خام جدید سنگین بصره از یکی از سه SPM این کشور آغاز شد. این محموله دو میلیون بشکه‌ای متعلق به شرکت ریلاینس هند می‌باشد.

نظر شما