جزئیات خبر


امضای قرارداد ساخت 5 دستگاه دکل حفاری دریایی با راهبری آستان قدس رضوی

امضای قرارداد ساخت 5 دستگاه دکل حفاری دریایی با راهبری آستان قدس رضوی
1394/3/12

قرارداد ساخت ٥ دستگاه دکل حفاری دریایی با استفاده از دانش، امکانات و توانمندی سازندگان داخلی میان کنسرسیوم نفت و گاز رضوی و شرکت توسعه سازه های دریایی تسدید امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، مراسم امضای قرارداد ساخت 5 دستگاه دکل حفاری دریایی 350 فوتی برای نخستین بار در کشور، میان کنسرسیوم نفت و گاز رضوی و شرکت توسعه سازه های دریایی تسدید امروز با حضور محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدت و تجارت برگزار شد.

دکتر علی یدقار، مدیرعامل شرکت نفت و گاز رضوی اظهار کرد: این پروژه با مشارکت کنسرسیوم رضوی، متشکل از شرکت های خصوصی و شرکت توسعه نفت و گاز رضوی، به عنوان کارفرما و شرکت توسعه سازه های دریایی تسدید به عنوان پیمانکار اجرا می شود.

وی تاکید کرد: رهبری پروژه مذکور توسط شرکت توسعه نفت و گاز رضوی انجام خواهد شد.

یدقار ارزش این قرارداد را حدود یک میلیارد و ١٠٠ میلیون دلار برآورد کرد و افزود: هزینه مالی پروژه از محل آورده بخش خصوصی و منابع صندوق توسعه ملی و بانک صنعت و معدن تامین خواهد شد.

وی با اشاره به بومی‌سازی 58 درصدی ساخت دکل اول در کشور خاطر نشان کرد: با توجه به برنامه ریزی و طراحی صورت گرفته، بومی سازی ساخت دکل اول 58 درصد است که تا دکل پنجم به 85 درصد خواهد رسید.

یدقار ادامه داد: این پنج دکل حفاری به صورت کاملا بومی و توسط شرکت های ایرانی طراحی، مهندسی خواهد شد و دارای گواهینامه دانش فنی ساخت طبق استاندارد جهانی، و دارای تأیید از مراجع صلاحیت دار بین المللی است.

وی اضافه کرد: هم اکنون یارد پروژه در خرمشهر تشکیل گردیده، و پروژه عملا استارت خورده است. مطالعات مهندسی آن نیز در حال انجام و تکمیل می باشد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز رضوی درباره مدت زمان انجام این پروژه به خبرنگار ما گفت: مدت انجام این پروژه، 42 ماه بوده و با انجام این پروژه 2 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در کشور ایجاد خواهد شد.

رفعت، رئیس شورای صنایع دریایی کشور در مراسم امضای این قرارداد گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بازدید از پروژه های پارس جنوبی بر ساخت دکل های حفاری بومی تاکید فرمودند و بر این اساس، ساخت این دکل ها در دستور کار قرار گرفت.

وی اظهار کرد: ساخت دکل های حفاری بومی باعث تامین نیاز داخل، صرفه جویی ارزی و بی اثر کردن تحریم ها می شود.

گفتنی است، این پروژه، بزرگترین پروژه ساخت داخل بعد از انقلاب اسلامی تلقی شده و به این ترتیب آستان قدس رضوی تحول بزرگی را پس از ملی شدن صنعت نفت، به منظور ملی کردن فعالیت های بالادستی صنعت نفت و گاز در کشور عهده دار شده است.

56-94

نظر شما