جزئیات خبر


پروژه توسعه میدان گازی توس گامی برای استخراج گاز طبیعی

پروژه توسعه میدان گازی توس گامی برای استخراج گاز طبیعی
1394/5/26

دکتر «علی یدقار» در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی اظهار کرد: با توجه به تهیه سند MDP یا مطالعات امکان سنجی این میدان و آمادگی شرکت نفت مرکزی به عنوان کارفرما به منظور عقد قرارداد بیع متقابل، پیگیری های مفصلی برای تامین منابع مالی این پروژه انجام شده است.

وی با بیان این که توسعه میدان گازی توس جزء پروژه های بالادستی شرکت نفت و گاز رضوی به شمار می رود، تصریح کرد: پروژه های بالادستی در صنعت نفت عمدتا به بخش جستجو، اکتشاف، حفاری و تولید نفت خام و گاز طبیعی اشاره دارد.

یدقار مکان این پروژه را شمال شرق ایران در جنوب غرب و منطقه ویژه اقتصادی سرخس عنوان کرد و افزود: پروژه مذکور از آنجا حائز اهمیت دو چندان است که خوراک گاز مورد نیاز پروژه دیگر این شرکت یعنی مجتمع پتروشیمی سرخس، از این محل پشتیبانی و یا تامین می شود.

وی ادامه داد: از گاز استحصال شده می توان برای احداث نیروگاه و نیز صنایع پتروشیمی، تولید کربن سیاه (دوده صنعتی)، تبدیل گاز طبیعی به فرآورده های نفتی (GTL) و تولید گاز طبیعی مایع (LNG) استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز رضوی اضافه کرد: همچنین از مایعات گازی به دست آمده (Condensate) و گاز مایع (LPG) حاصل از این میدان گازی می توان در صنایع مختلف دیگر استفاده کرد.

یدقار با اشاره به میزان پیشرفت این پروژه عنوان کرد: پس از مذاکره و آزمایش گزینه های مختلف، با یکی از شرکت های معتبر تأمین سرمایه بر روی پیش نویس قرارداد توافق شده، اسناد اولیه تهیه و در حال مذاکره برای نهایی کردن سرمایه گذاری از طریق شرکتی خارجی و آغاز عملیات اجرایی هستیم.

175-94

نظر شما