جزئیات خبر


با هدف توسعه میدان گازی توس صورت گرفت؛

امضای تفاهم‌نامه میان نفت‌وگاز رضوی با شرکت ایتالیایی سایپم

امضای تفاهم‌نامه میان نفت‌وگاز رضوی با شرکت ایتالیایی سایپم
1395/2/28

دکتر علی یدقار، مدیر عامل شرکت توسعه نفت و گاز رضوی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: شرکت ایتالیایی سایپم، وابسته به شرکت دولتی ENI، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفتی جهان به شمار می‌رود که آمادگی خود را برای اجرای این پروژه و حضور در پروژه‌های نفتی و گازی آستان قدس رضوی به صورت رسمی اعلام کرده است.

وی ادامه داد: این پروژه و همکاری با شرکت جهانی مذکور، نشانگر توانمندی و هم رده بودن آستان قدس رضوی با شرکت های بزرگی همچون ENIو سرآغازی برای ورود به پروژه هایی است که در خور نام و جایگاه این آستان مقدس می‌باشد. 

یدقار هدف اصلی ایجاد پروژه توسعه میدان گازی توس را استخراج گاز طبیعی دانست و افزود: این گاز پس از شیرین سازی، آماده استفاده خواهد بود.

وی ادامه داد: میدان گازی توس، 60 میلیارد متر مکعب ذخیره گازی دارد و از ظرفیت تولید روزانه حداقل 4 تا 8 میلیون مترمکعب گاز برخوردار است.

یدقار با بیان این‌که توسعه میدان گازی توس جزء پروژه های بالادستی شرکت نفت و گاز رضوی به شمار می رود، گفت: پروژه های بالادستی در صنعت نفت بیشتر به بخش جستجو، اکتشاف، حفاری و تولید نفت خام و گاز طبیعی می‌پردازد.

وی مکان این پروژه شمال شرق ایران و بین مشهد و منطقه ویژه اقتصادی سرخس عنوان کرد و افزود: توسعه میدان گازی توس از آن‌جا حائز اهمیت دو چندان است که خوراک گاز مورد نیاز پروژه دیگر این شرکت یعنی مجتمع پتروشیمی سرخس، از این محل پشتیبانی و یا تامین می‌شود.

مدیر عامل شرکت توسعه نفت و گاز رضوی ادامه داد: از گاز استحصال شده می‌توان برای احداث نیروگاه و نیز صنایع پتروشیمی، تولید کربن سیاه (دوده صنعتی)، تبدیل گاز طبیعی به فرآورده های نفتی (GTL) و تولید گاز طبیعی مایع (LNG) استفاده کرد.

یدقار اضافه کرد: همچنین از مایعات گازی به دست آمده (Condensate) و گاز مایع (LPG) حاصل از این میدان گازی، می‌توان در صنایع مختلف دیگر استفاده کرد.

 45-95

نظر شما